Powered by Flash Web Templates Designed by Website Template

Τηλ: 28210 36404
Fax: 28210 36404

Προγράμματα

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2009-10 τα προγράμματα Αγωγής Υγείας που υλοποιήθηκαν στο σχολείο με τους αντίστοιχους υπεύθυνους καθηγητές είναι τα παρακάτω:

1. « Εθελοντισμός και Υγεία –Αιμοδοσία, Προσφορά ιστών και Οργάνων»: Μαυρομουστακάκης Νεκτάριος, Σκαλιδάκη Αντωνία
2. «Καρδιαγγειακά Νοσήματα» : Μαυρομουστακάκης Νεκτάριος, Πλατινάκη Μαριάννα
3. « Ατμοσφαιρική ρύπανση και Υγεία» : Γιουβανάκη Μαρία, Ιωαννίδου Μαρία
4. «Βιολογικά προϊόντα στη Διατροφή μας. Πόσο ενημερωμένοι είμαστε»: Σαρχάνη Ευθαλία, Τσουρουνάκης Παναγιώτης
5. « Κράνος-Ζώνες ασφαλείας και ριψοκίνδυνη συμπεριφορά»: Τσουρουνάκης Παναγιώτης, Σαρχάνη Ευθαλία
6. «Εξαρτησιογόνες ουσίες (καπνός-αλκοόλ-ναρκωτικά)»: Ιωαννίδου Μαρία, Γιουβανάκη Μαρία

Μέσα στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Ατμοσφαιρική ρύπανση και Υγεία» το ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑ.Λ. ΧΑΝΙΩΝ διοργάνωσε με επιτυχία επιμορφωτική ομιλία την Τρίτη 9 Μαρτίου 2010 στο χώρο του σχολείου με θέμα
« Κλιματικές αλλαγές –Εξοικονόμιση ενέργειας» σε μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου.
Ομιλιτής ήταν ο κ. Λέκκας, καθηγητής στο ΤΕΙ Κρήτης , που ανέπτυξε απόψεις, οι οποίες μέσα από τα δυσοίωνα σενάρια καταστροφολογίας με τα οποία βομβαρδιζόμαστε καθημερινά και τα οποία οδηγούν στο φόβο που φωλιάζει στις ψυχές μας, ήταν μία ανάσα αισιοδοξίας για το μέλλον.
Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από την παρουσίαση, εκδηλώθηκε ενδιαφέρον από τους μαθητές και ακολούθησαν ερωτήσεις που προβλημάτισαν σχετικά με τα θέματα περιβάλλοντος.
Καθώς η πολυπλοκότητα του θέματος δεν μπορούσε να καλυφθεί μέσα σε μία συνάντηση, ελπίζουμε να υπάρξει μία περαιτέρω συνεργασία για μελλοντικές παρουσιάσεις.

Σήμερα..

η ημέρα, η εβδομάδα του έτους

Ο καιρός στα Χανιά

Παλαιά Έκδοση