Powered by Flash Web Templates Designed by Website Template

Τηλ: 28210 36404
Fax: 28210 36404

Δικαιολόγηση Απουσιών

Τι ισχύει στα Εσπερινά ΕΠΑ.Λ. για τα όρια των απουσιών και τον τρόπο δικαιολόγησης των απουσιών:

Κάθε μαθητής που απουσιάζει από το Σχολείο μπορεί να δικαιολογήσει τις απουσίες του ως εξής:

α.

Σε περίπτωση που η απουσία του οφείλεται σε λόγους υγείας ή σε σοβαρούς οικογενειακούς λόγους και διήρκεσε έως δύο (2) ημέρες, τότε αρκεί μια απλή δήλωση του κηδεμόνα [1] . Στη διάρκεια του σχολικού έτους το σύνολο των ημερών που μπορούν να δικαιολογηθούν έτσι, είναι δέκα (10).

β.

Σε περίπτωση που η απουσία του οφείλεται σε λόγους υγείας και διήρκεσε περισσότερο από δύο ημέρες, τότε ο κηδεμόνας[1] του, πρέπει να προσκομίσει στο σχολείο ιατρική βεβαίωση για το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: και στις δύο περιπτώσεις τα δικαιολογητικά πρέπει απαραίτητα να προσκομισθούν στην γραμματεία του σχολείου το πολύ σε δέκα εργάσιμες ημέρες από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο.

[1] Οι μαθητές που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος θεωρούνται κηδεμόνες του εαυτού τους.

Σήμερα..
Ο καιρός στα Χανιά